Yaşar Karayel

Gazeteci Veli Altınkayanın Milletvekilimiz Karayele Teşekkür Yazısı

Anasayfa Kayseri İcraatleri › Gazeteci Veli Altınkayanın Milletvekilimiz Karayele Teşekkür Yazısı

SAGOLUN...

 Hitabım, Kayseri-Ankara arası yüksek hızlı tren (YHT) projesinin, ihale aşamasına gelmesine katkı veren herkesedir.

 11. Cumhurbaşkanı Gül'e, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, Başbakan Davutoğlu'na, Ulaştırma Bakanı Elvan'a Enerji Bakanı Yıldız'a, TBMM Başkanvekili Yakut'a, AK Parti Grup Başkanvekili Elitaş'a, iktidar partisi Kayseri milletvekilleri Karayel, Bakır ve Tamer'e, Vali Düzgün'e, Başkan Özhaseki'ye, AK Parti İl Başkanı Özden'e vs. vs... Hepsi sağ olsun.

Ama bu isimler arasında birinin altını özellikle çizmemiz gerekir. O da Milletvekili Yaşar Karayel... Şüphesiz herkes belli oranda bu projenin ihale aşamasına gelmesine katkı verdi. Ama projeyi ısrarla takip eden ve nihayet ihale aşamasına getirmeden kapı kapı dolaşan en önemli isim karayel'dir... Elbette Gül, Erdoğan, Davutoğlu üçlüsünün talimatları olmasaydı bu iş şüphesiz bu noktaya gelmezdi... Ama takip de bir o kadar önemli... Bu cihetle en fazla teşekkürüm Karayel'e... Dün bu sütunda Milletvekilimiz Yaşar Karayel'in YHT ile ilgili Yüksek Planlama Kurulu kararı ve "Yatırım Programına Yeni Proje Alınması ve Ek Ödenek Temini" belgelerini düzenleyeceği bir basın toplantısı ile açıklayacağını ifade etmiştim.

Sabah programdan çıkınca haber merkezindeki arkadaşlarıma "Sayın Karayel'in basın toplantısı ile ilgili AK Parti'den bir duyuru geldi mi?" diye sordum. Gelmemişti. Saat 11.00 gibi Vekilimiz Karayel arayarak, şaka yollu "Veliciğim benim basın toplantısı yapmaya mecbur ettin. Parti'yi arayarak arkadaşlara '11.30'da basın toplantı sı yapacağımızın duyurusunu gönderin' talimatını verdim dedi. Karayel'le birlikte diğer vekilimiz İsmail Tamer ve İl Başkanı Özden'in de katıldığı toplantıyla Kayseri-Yerköy arası hızlı tren projesinin 142 Km olarak yatırım programına alınmasına dair YPK kararı ve ödenek ayrılmasına dair çizelgenin fotokopisi basına dağıtılmış... İhale önümüzdeki aylarda yapılır. Ve muhtemel ki nisan mayıs gibi de bu hattın temel atma töreni gerçekleşir... Bakan olmadan önce Taner Yıldızla yaptığımız bir TV programında "Kayseri-Ankara hızlı tren hattı Sivas hattı ile eşdeğer olarak bitirilecektir" demişti... Şimdi o noktaya geldik... Yerköy-Sivas arasının ihalesi yıllar önce yapılmıştı. Yapım süreci devam ediyor. Ankara-Yerköy arası ise Elmadağ engeline takılmıştı. Sanıyorum bu süreçte o bölgenin ihalesi de gerçekleştirilecektir. Daha önce ifade ettim; Kayseri-Ankara arasında hızlı tren çalıştığını görmeden ölürsem gözüm açık gider. İnşallah önümüzdeki 3–4 yılda (her halükarda 2019 seçimleri öncesi) bu hat biter de Rabbim bize ömür verirse, şahit olun ilk trene binip Ankara'ya gidecek, ayağımı yere basıp geri döneceğim... Başta Sayın Karayel olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum.

© 2011 Yaşar Karayel Tüm hakları saklıdır.